.

Aktuali informacija


Dūmų keliamas pavojus gaisrų metu

Rgp 29, 2017

Tarptautinė organizacija „Fire Safe Europe“ paskelbė informaciją apie gaisro metu kylančių dūmų keliamą grėsmę. Pasak „Fire Safe Europe“ ekspertų, gaisruose kur kas daugiau žmonių žūvą įkvėpus nuodingų dūmų,  o ne nuo nudegimų.

Naujausia Jungtinės Karalystės gaisrų statistika rodo, kad gaisruose 41 proc. žmonių žuvo nuo dujų arba nuodingų dūmų.Kiti 20 proc. žuvo nuo dūmų ir nudegimų. Labai tikėtina, kad tiems 20 proc., dūmai neleido pabėgti ir sukėlė sunkius nudegimus.

 

 

Kas įtakoja dūmų atsiradimą?

Gaisro metu susidarančių dūmų kiekis priklauso nuo degančių medžiagų,temperatūros ir svarbiausia – vėdinimo sąlygų, tai yra, kiek degimo proceso metu yra gaunama deguonies.

 

 

Kaip dūmai įtakoja evakuacijos laiką?

Yra trys pagrindinės priežastys, dėl kurių dūmai gali labai stipriai įtakoti evakuacijosiš gaisro laiką:

  1. Sumažintas matomumas, todėl sunku matyti išėjimą.Be to, daugelis žmonių nenubėgs dūmais užpildytu koridoriumi net ir trumpą atstumą.
  2. Dūmai dirgina akis, nosį ir gerklę,versdami jus kosėti ir dusti, o akis ašaroti. Tai apsunkina išėjimą.
  3. Pavojingiausia dūmų dalis yra dusinančios dujos(asphyxiantgases). Įkvėpęs tokių dujų žmogus iš pradžių praras sąmonę (kartais net labai greitai – vos po 3 įkvėpimų), o vėliau numirs, jei jam laiku nebus suteikta pagalba.

Yra tokie 3 dažniausiai pasitaikantys scenarijai, padedantys aiškiau suprasti, kaip dūmai gali įtakoti evakuacijos iš gaisro trukmę:

  1. 1.    Žmonės yra toje pačioje patalpoje kaip ir ugnis.Jei būsite atsibudę ir nesužeisti, tiesiog išeisite iš kambario.Statybos produktai su geromis priešgaisrinėmis charakteristikomis ir mažu dūmų pavojumi prailgins laiką, per kurį žmonės galės palikti degančias patalpas.Tačiau, šiame etape, gaisras ir dūmai patalpoje labiausiai priklausys nuo degančių medžiagų savybių ir jų sudėties: baldai, patalynė, interjero detalės ir visi kiti buityje naudojami daiktai.

 

  1. 2.    Žmonės yra patalpoje šalia koridoriaus, kuriuo sparčiai plinta ugnis, tačiau apie gaisrą žmonės dar nežino. Saugus pasitraukimas žmonėms gretimoje patalpoje priklauso nuo to, kiek dūmų ir kokio kaitrumo temperatūra yra jų evakuacijos kelyje. Statybos produktai, turintys geras priešgaisrines savybes ir mažą dūmų keliamą pavojų, padidina laiką per kurį žmonės gali išsigelbėti.

 

  1. 3.    Žmonės nežino apie ugnį kitoje pastato dalyje, kol ugnis nepasiekia jų patalpos.Tuo metu dūmai greitai pasklida į likusią pastato dalį.Gaisro židinio patalpoje esantys statybos produktai užsidegs, papildydami nuodingų dūmų keliamą grėsmę, kuri jau ir taip sklinda iš gaisro šaltinio.Statybos produktai ir medžiagos, gaisro metu neišskiriančios dūmų, nepadidins dūmų išplitimo po visą pastatą.

 

Kalbant apie dūmų pavojų ir grėsmę gyvybei gaisro metu statybinės medžiagos turi labai svarbią reikšmę. Patalpose esantys daiktai lemia tai, kaip sparčiai išplis gaisras. Degantys baldai, užuolaidos ir kiti daiktai prisideda prie gaisro plitimo. Per 3-5 minutes, priklausomai nuo patalpos dydžio, visa patalpa užsidegs irsienose bei lubose esančios medžiagos prisidės prie ugnies bei dūmų atsiradimo. Vidutiniuose ir dideliuose pastatuose, kuriuose visų gyventojų evakavimo laikas yra ne mažiau kaip 5 minutės, statybos produktai gali išskirti didelį kiekį nuodingų dujų, todėl likusio pastato gyventojams liks mažiau laikoišsigelbėti.

Kiek žmonių žus gaisro metu, priklauso ir nuo to, kiek dūmų pasklinda po visą pastato plotą. Jei statybos produktai didina dūmų kiekį ir prisideda prie gaisro plitimo, tuomet aukų bus daugiau.

Tarptautinė standartizacijos organizacija (ISO, theInternationalOrganizationforStandardization) jau parengė gaisrometu išskiriamų nuodingų dūmų matavimo metodiką bei suskaičiavo dūmų keliamą pavojų.Šiuos principus turėtų priimti Europos standartizacijos komitetas (CEN, theEuropeanCommitteeforStandardisation).

Kodėl statybos produktai nėra tiriami dėl dūmų nuodingumo?

Dūmų nuodingumas yra sudėtingas klausimas, o metodai leidžiantys tinkamai ir kiekybiškai tiksliai įvertinti dūmų keliamą pavojų tik neseniai buvo sukurti. Kai kurie ekspertai mano, kad vien tik patalpose esančių baldų ir kitų buities apyvokos daiktų išskiriami dūmai gaisro metu jau gali nužudyti žmones, todėl statybos produktų išskiriami dūmai gaisro metu nebėra aktualūs. Tačiau tai yra nepasvertas ir trumparegiškas požiūris. Didesniuose pastatuose, gaisras gali sparčiai plisti iš vienos patalpos į kitą arba gaisro plitimas gali būti pristabdytas. Tai priklauso nuo to iš kokių statybos produktų yra pastatytas pastatas. Todėl ir statybinių medžiagų išskiriami dūmai gaisro metu yra labai reikšmingi.

Ar visi dūmai nuodingi?

Visi dūmai yra žalingi ir daugiau arba mažiau kenksmingi žmogaus sveikatai. Tačiau ar jie kelia pavojų gyvybei, priklauso nuo to, kiek jų yra ore ir kokia tų dūmų sudėtis. Kiekviena degimo reakcija sukelia nuodingus dūmus ir kurių koncentracija jei yra pakankamai didelė, gali pakenkti žmonėms.

Dūmai gali turėti skirtingas spalvas: balti, šviesiai pilki ar juodi. Tačiau dūmų spalva niekaip nesusijusi su vienų ar kitų dujų nuodingumu.Anglies monoksidas ir vandenilio cianidas yra du pagrindiniai žudikai gaisro metu. Abu šie junginiai yra plika akimi nematomi ir beveik bekvapiai. O vienokia arba kitokia dūmų spalva atsiranda dėl nesudegusių dalelių ir suodžių.

Be to, kai kurie dūmai gali degti. Ugniagesiai dažnai dūmus nurodo kaip papildomąkurą gaisro metu. Dūmus sudaro nesudegusios dalelės ir jei yra pakankamai didelė jų koncentracija, karštis ir pakankamai deguonies, tai tokie dūmai gali gali degti ir net sprogti. „Backdraft“ – taip vadinamas reiškinys, kai staiga„sprogsta pats gaisras“, tai yra kai degančios medžiagos suvartojo visą turimą deguonį, o, pavyzdžiui, atidarius duris arba langą atsirandapapildomo deguonies pritekėjimas.

Be to, dūmai gali būti karšti ir nudeginti. Žmogaus kvėpavimo takai yra daug jautresni temperatūrai negu oda, todėl karštos dujos nudegins burną, nosį, kvėpavimo takus ir plaučius daugb greičiau nei kūno paviršių.

Ar visi dūmai vienodi?

Nors visos organinės medžiagos degdamos skleidžia dūmus, dūmų kiekis ir jų cheminė sudėtis yra skirtinga ir priklauso, nuo to, kokia medžiaga dega. Pavyzdžiui,  poliuretano putos degdamos itin greitai pagamina nuodingas vandenilio cianido dujas. Polistirenas skleidžia didelį kiekį anglies monoksido, o PVC išskiria tiek anglies monoksidą, tiek ir vandenilio chloridą, kurie yra pripažinti sunkiais dirgikliais. Todėl projektuojant pastatus ir jų interjerus galima išties parinkti tokias medžiagas kurios skleidžia mažiausiai dūmų ir neskleidžia nuodingų dūmų gaisro metu.

 

Dačiau informacijos apie dūmų pavojų gaisro metu galite rasti čia, „Firesafeeurope“ tinklapyje.

<< grįžti