Ir vėl liepsnoja aukštuminis daugiabutis Europoje – linksniuojama degi pastato fasado apdaila

Rugpjūčio 29 d. Milane moderniame  aukštuminiame gyvenamajame pastate Torre dei Moro“ kilo milžiniškas gaisras visiems priminęs skaudžią Grenfelio bokšto (Grenfell Tower) tragediją. 20 aukštų pastatas skendėjo liepsnose. Užsidegus fasado apdailai pastatas virto deglu. Laimei šį kartą aukų pavyko išvengti. Pareigūnų teigimu itin greito gaisro plitimo priežastis – netinkama pastato fasado apdaila. 

Nuotrauka blog.urbanfile.org

Kone kiekvieną mėnesį vienoje ar kitoje pasaulio dalyje kyla didžiuliai gaisrai pastatuose, dėl itin degių šiltinimo medžiagų apdailos, akimirksniu sunaikinantys gyventojų turtą ar kainuojantis žmonių gyvybes, tačiau žiaurių tragedijų vis dar nepakanka/neužtenka, jog situacija iš esmės pasikeistų. Politikams bei statybų sektorių reguliuojantiems pareigūnams vis dar pritrūksta valios reglamentuoti ar sugriežtinti degių medžiagų naudojimą.

 

Fasado danga turėjo būti atspari ugniai

Paskutinį rugpjūčio sekmadienį gaisras prasidėjo viršutiniuose Milano aukštuminio daugiabučio aukštuose, pietiniame Lombardijos regiono sostinės pakraštyje.

„Tada liepsnos išplito į žemesnius aukštus“, – sukėlė tirštus dūmus, „Twitter“ paskyroje pranešė priešgaisrinės tarnybos.

Pastate gyveno apie 70 šeimų, apie 150 žmonių, su kuriais buvo susisiekta, siekiant užtikrinti, kad visi spėtų evakuotis, todėl rimtesnių sužalojimų ar mirčių pavyko išvengti. Įvykio vietoje buvo dešimtys greitosios ir ugniagesių automobilių.

Žmonės liudijo, jog liepsnos plito fasado danga, kuri turėjo būti atspari ugniai, pranešė Italijos dienraštis „il Corriere della Sera“.

 

Baiminamasi pastato griūties

Milano prokurorai pradėjo tyrimą, siekiant nustatytų gaisro priežastį. Pasak Vidaus reikalų ministerijos pareigūno Romoje Karlo Sibijos (Carlo Sibia), „gaisro priežastis dar turi būti nustatyta, tačiau panašu, kad greitą liepsnų plitimą sąlygojo pastato apšiltinimo danga“.

Baiminamasi, jog pastatas gali griūti dėl gaisro metu aukštos temperatūros, galėjusios pažeisti statinio metalo konstrukcijas.

Kai kurių ekspertų teigimu, pastato fasadas buvo sumontuotas iš aukštuminiams statiniams netinkančių medžiagų.

„Pastato fasadas buvo pastatytas iš degių medžiagų“, – dienraščiui „il Corriere della Sera“ sakė Milano politechnikos universiteto techninės architektūros profesorius Andželo Lukini (Angelo Lucchini). Deja, nėra įstatymo, kuris tai draudžia.

Nuotrauka Matteo Corner/ANSA

 

Priminė Grenfelio bokšto tragediją Londone

Milano meras Džiuzepė Sala (Giuseppe Sala) pareikalavo atsakymų, kodėl gaisras galėjo taip lengvai plisti pastato konstrukcijomis. „Pastatas buvo pastatytas mažiau nei prieš 10 metų ir nepriimtina, kad toks modernus pastatas pasirodė esantis visiškai pažeidžiamas“, – rašė jis feisbuko paskyroje.

„Nuo pat pradžių buvo aišku, kad pastato fasado apšiltinimo konstrukcija per greitai užsiliepsnojo, taip primindama Grenfelio bokšto gaisrą Londone prieš keletą metų“, – pridūrė jis.

 

Italijos priešgaisrinės tarnybos tviterio paskyroje pasidalinta vaizdo įrašu iš sraigtasparnio, rodančiu žalos mastą ir kelias paras kylančius dūmus. „Twitter“ pranešime teigiama, kad buvo dislokuota 15 transporto priemonių ir kad ugniagesiai tikrino ar pastato viduje neliko žmonių.

Dėl Grenfelio bokšto gaisro taip pat buvo kaltinama degi fasado konstrukcija ir prasti saugos standartai. Pradėtas tyrimas dėl degių statybinių medžiagų naudojimo daugiaaukščiuose pastatuose.

 

„Torre dei Moro“

Nuotrauka iš cdmdolmen.it

Gaisre Milane paskendęs pastatas „Torre dei Moro“ neseniai pastatyto projekto dalis, kurį sudaro 3 100 kvadratinių metrų gamybos ploto, 2 700 komercinių ir biurų patalpų ir 3 700 kvadratinių metrų butų. 60 metrų aukščio statinys buvo suprojektuotas taip, kad atrodytų kaip laivo kilis. Pastato fasado apvalkalą sudarė surenkami savaime laikantys polistireno lakštai. Liepsnos visiškai sunaikino išorinę konstrukciją; tikslinama, ar yra statinio struktūrinių pažeidimų.