Olympia Dolla: Kaip sukurti žiedinę ekonomiką pastatų sektoriuje

EURIMA, Europos termoizoliacijos gamintojų asociacijos, vadovės tvariai statybai komentaras

Olympia Dolla

Europos Sąjungos mąstytojai ir politikos formuotojai mėgsta kalbėti apie gerąją praktiką visose ekonomikos srityse. Europai ieškant būdų, kaip sumažinti anglies dvideginio emisijas pritaikant žiedinės ekonomikos principus, svarbu atminti, kad praktika tai nėra repeticijos, praktika, tai – veikimas. O tai reiškia, kad reikia rasti realius, žiedinės ekonomikos principais veikiančius, ir energiją taupančius pastatus ir paversti juos etaloniniais kasdieniais sprendimais.

Europa šiandien susiduria su pagrindine ekonomine problema: dėl sąlyginai mažų sąvartynų sąnaudų, tvarioms alternatyvoms, tokioms kaip regeneravimas, pakartotinis naudojimas ir perdirbimas sunku konkuruoti rinkoje. Jei nenorime, kad ES skatinamą pastatų atnaujinimo bangą lydėtų atliekų, išvežamų į sąvartynus, banga, turime įsivardinti esminius prioritetus.

 

Uždrausti siųsti į sąvartynus

Pirmiausia, ekonomiškai įvertinti susijusias išlaidas ir paskatas – taip nebeliks galimybės atliekas šalinti gabenant į sąvartynus. Būtina nustatyti aiškų terminą, per kurį perdirbamus produktus būtų uždrausta gabenti į sąvartyną, kaip tai jau yra daroma kai kuriose ES šalyse.

 

Informacija iš ko pagamintas statybos produktas

Praktines ir technologines kliūtis žiedinei ekonomikai galima įveikti taikant bendras informacijos apie sudėtines gaminių medžiagų rinkimo gaires. Siūloma teikti nuorodas iš ko pagaminti statybos produktai. Taip būtų skatinama gamyboje naudoti nekenksmingas medžiagas, kurias lengva perdirbti.

 

Problema – atliekos iš statybų ir griovimo aikštelių

Mineralinės vatos izoliacija yra medžiaga, turinti puikų perdirbimo potencialą. Tai pripažino ir šių metų kovą ES JTC atliktas tyrimas, kuriame mineralinė vata įvardijama kaip vienas iš penkių atliekų srautų, galinčių padidinti panaudojimo ir perdirbimo rodiklius.

 

Mineralinės vatos atliekos gamybos aikštelėse jau ir dabar tvarkomos taip, kad didžioji jų dalis būtų perdirbta. Tačiau iš statomų ar griaunamų objektų kasmet į sąvartynus patenka keli šimtai tūkstančių tonų mineralinės vatos medžiagų atliekų. Vystant ir stiprinant ES pastatų atnaujinimo bangą rizikuojame, kad šis skaičius gerokai padidės.

 

Mineralinės vatos pluoštai gali būti perdirbami neribotą kiekį kartų

Nauji gaminiai, pagaminti iš perdirbtų mineralinės vatos medžiagų, turės tokius pat aukštos kokybės standartus, susijusius su eksploatacinėmis savybėmis ir dirbančiųjų saugumu.

 

Lankstesnis esamų direktyvų taikymas

ES reglamentavimo ir administracines kliūtis atliekų panaudojimui būtų galima įveikti racionaliai naudojant esamas taisykles. ES cheminių medžiagų teisės aktai REACH ir CLP turėtų būti geriau derinami su ES atliekų direktyva, lanksčiau pripažįstant statybos produktų apyvartumo potencialą.

Remiantis cheminių medžiagų ir atliekų tvarkymo teisės aktais, galima pašalinti praktines atliekų pakartotino naudojimo kliūtis, pvz., ilgas ir daug laiko reikalaujančias leidimų procedūras. Tai sugrąžintų perdirbamas statybines medžiagas į naudojimo ratą, gamybos ciklą. Cheminių medžiagų ir atliekų politikoje nustatytų procedūrų supaprastinimas ir racionalizavimas paskatintų statybinių atliekų panaudojimą ir kartu atspindėtų pasaulyje populiarėjančias aplinkos apsaugos, sveikatos ir saugumo tendencijas.

 

Žiedinė ekonomika šiandien: mąstymas ratu

Eurima, Europos šiluminės izoliacijos gamintojų asociacija, atstovaujanti visų pagrindinių mineralinės vatos gamintojų visoje Europoje interesams, remia perėjimą prie žiedinės ekonomikos pasitelkus gerąsias praktikas. Žiedinės ekonomikos veiksmų plane išdėstytos idėjos gali būti panaudotos kuriant kai kurias geriausias mineralinės vatos pramonės iniciatyvas, taip pat skatinant bendrą tvarios statybos praktiką. Visos Europos pramonė turi skatinti apyvartumą: naudoti ir atkurti tvarias medžiagas.

 

Mineralinės vatos pramonė ir gaminiai turi senas tradicijas skatinti žiedinius gamybos procesus įvairiuose produktų srautuose. Pavyzdžiui, kitų pramonės šakų šalutiniai produktai, tokie kaip plienas, naudojami akmens vatos gamyboje žaliavų briketų pavidalu. Tai puikus perdirbimo pramoniniu mastu pavyzdys, vengiant mažos vertės šalutinių produktų siuntimo į sąvartyną.

 

Visą komentarą skaitykite

https://www.euractiv.com/section/energy-environment/opinion/simply-the-best-how-to-make-a-circular-economy-work-for-buildings/

Nuotrauka Ryutaro Tsukata iš pexels.com