Tvari statyba – ne gaisrinės saugos sąskaita

Naujos medžiagos, moderniausi sprendimai ir sistemos bei novatoriški statybos metodai kuria įdomią naują tvarių pastatų kartą. Tačiau „Knauf Insulation“ priešgaisrinės saugos vadovė Amaya Osacar įspėja politikus, projektuotojus ir pastatų savininkus, kad skubėdami kurti tvaresnius pastatus jie niekada neturėtų pamiršti, jog svarbiausia – priešgaisrinė sauga.

Dėl tarptautinio susirūpinimo klimato kaita ir ambicingų Europos Sąjungos strategijų sparčiai didėja energiškai efektyvios pastatų atnaujimo apimtys, vis plačiau naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai ir didėja visuomenės sąmoningumas ieškant naujų būdų, kaip sumažinti pastatų anglies dioksido pėdsaką.

Dėl šių strategijų imtasi ryžtingų veiksmų klimato srityje. Pavyzdžiui, laikantis Europos Sąjungos įsipareigojimo iki 2030 m. sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį bent 55 proc., skatinamo esamų pastatų atnaujinimo judėjimo „Renovacijos banga“ tikslas – iki dešimtmečio pabaigos atnaujinti 35 mln. pastatų.

Daugėja gaisrų fasaduose

Dėl nustatytų reikalavimų, susijusių su didelio efektyvumo šilumos izoliacija ir tvarumu, sudėtingėja fasadų sistemos, dalis kurių tampa vis labiau degios. Tuo pat metu didėja ir fasadų gaisrų skaičius.

„Energiją taupantys fasadai labai prisideda prie pastato tvarumo didinimo, tačiau tam tikrų tipų fasadai dėl natūralaus oro srauto taip pat gali kelti papildomą gaisro pavojų. Prie konstrukcijos pridėjus jų sudedamųjų dalių degumo krūvį, gaisro pavojus gali padidėti“, – sako A. Osacar.

Šių klausimų supratimas ir konkrečių gaisro pavojų valdymas yra labai svarbus siekiant užtikrinti saugų pastato eksploatavimą.

„Labai svarbu, kad projektuotojai ir pastatų savininkai prisiimtų atsakomybę už pastatų naudotojus ir įdiegtų geriausius įmanomus priešgaisrinius sprendimus“, – sako A. Osacar.

Saulės moduliai didina gaisro riziką

 „Knauf Insulation“ priešgaisrinės saugos vadovė taip pat ragina būti atsargiems montuojant saulės modulius (SM). Šių sistemų populiarumas pasaulyje smarkiai išaugo – tikimasi, kad iki 2026 m. rinka pasieks 223 mlrd. dolerių, palyginti su 52 mlrd. dolerių 2018 m.

„Atitinkamuose tyrimuose pastebėtas SM sistemų keliamas gaisro pavojus. Reikia atsižvelgti į užsidegimo ir smūgio pavojų, taip pat į greitą liepsnos plitimą erdvėje tarp stogo ir įrenginio“, – sako A. Osacar. „Sertifikuotas montavimas, erdvės dydžio ir nuolydžio įvertinimas bei užtikrinimas, kad vieta yra saugi šiems tinklams įrengti, yra gyvybiškai svarbūs siekiant užtikrinti šių atsinaujinančių energijos šaltinių saugumą.“

Remiantis „AXA Risk Consulting“ tyrimais, gaisrai, susiję su saulės moduliais, dažniausiai kildavo dėl kelių priežasčių: nuo įžeminimo gedimų neapsaugotų modulių, netinkamai pritvirtintų laidų sujungimo dėžučių bei modulių pažeidimų, atsiradusių dėl stipraus vėjo ar krušos, kurie lėmė trumpuosius susijungimus.

Net jei saulės energijos sistema (SM) nesukėlė gaisro, ji, būdama apgadinta, gali įelektrinti stogo dangą, ypač jei stogas yra metalinis, o tai apsunkina gaisro gesinimą, teigiama „AXA Risk Consulting“ tyrime. Be to, kadangi saulės moduliai dažnai montuojami ant stogo, gaisras dažnai pastebimas tik jau stogui degant.

 

Visą straipsnį galite skaityti Sustainable buildings must be fire safe

Nuotrauka iš unsplash.com