Mokslo inovacija: saulės moduliai pastato dekorui
Neišvaizdžios saulės energijos sistemos ant stogų greitai taps praeitimi. Nauju Danijos mokslinių tyrimų projektu siekiama išsiaiškinti, kaip integruoti saulės modulius į pastatų stogą ar fasadą, kad jie nebūtų taip matomi, ir ar gali saulės moduliai būti spalvoti bei įvairių raštų.
Jei ketinate ant stogo įrengti saulės modulius, tačiau jus stabdo jų vaizdas – jums gera žinia. Visai netrukus bus pristatyti nauji sprendimai.
Vykdydamas naują mokslinių tyrimų projektą Danijos technikos universitetas (DTU) suvienija jėgas su Danijos technologijos institutu ir keliomis įmonėmis, norėdamas išbandyti ir patobulinti naujo tipo saulės modulius, kurie, be kitų savybių, gali būti dažomi. Taip siekiama juos pritaikyti įvairiems architektūriniams pastato sprendimams.
„Vienas iš tyrimo objektų, kurį nagrinėjame projekte, yra tai, kaip saulės modulius galima spalvinti nepakenkiant jų našumui. Pastatuose sunaudojama beveik 40 procentų visos energijos suvartojimo Danijoje, todėl saulės elementų integravimas į statybines medžiagas tampa vis svarbesnis siekiant iki 2050 m. tapti nepriklausomiems nuo iškastinio kuro “, – aiškino Peteris Poulsenas iš DTU, naujojo projekto tyrimų dalies vadovas.
Naujas dažymo būdas
Jau buvo išbandyta daugybė skirtingų saulės elementų dažymo metodų – tiek Danijoje, tiek tarptautiniu mastu. Didžiausias iššūkis yra tai, kad dažant galima lengvai sumažinti saulės elementų gebėjimą fiksuoti saulės spindulius.
„Tačiau Danijos„ Solar Energy Ltd“ sukūrė spalvotų saulės modulių gamybos metodą. Šis metodas reiškia, kad saulės moduliai įrengiami už specialios skaidrios plėvelės, kuri paslepia saulės elementus ir daro labai mažą įtaką jų produktyvumui. Plėvelės pranašumas yra tas, kad ją galima spalvinti norima spalva. Ir tai yra metodas, kurį mes dabar padedame tobulinti atlikdami savo tyrimus“, – sako P. Poulsenas.
Kai projektas bus baigtas, tikimasi, kad jo rezultatas bus naujo tipo saulės elementų moduliai, kurie gali būti pritaikyti skirtingiems pastatų ir klientų poreikiams. Užsibrėžti ambicingi tikslai tobulinant saulės modulių estetinę išvaizdą, todėl projekte pakviesti dalyvauti ir architektai.
„Įsivaizduokite įmonės logotipą su įmontuotais saulės moduliais, kuris generuoja energiją kartu su likusiu pastato stogu taip, kad saulės moduliai net nėra matomi. Štai ko norėtume pasiekti. Tikslas yra sugebėti spalvinti saulės elementus taip, kad jie būtų panašūs į plyteles, skalūną ir įvairius raštus ir būtų pritaikomi praktiškai visiems pastatams “, – sako P. Poulsenas.
Jis priduria, kad projekte taip pat atliekami bandymai jungiant spalvotus saulės modulius su izoliacija. Saulės elementai integruojami į izoliacines plokštes, tam, kad būtų išvengta energijos nuostolių.
Nauji sprendimai laboratoriniams tyrimams
Projekto sprendimai yra išbandomi naujoje saulės modulių laboratorijoje, kuri ką tik buvo pastatyta DTU Risø miestelyje, kad tyrėjams ir pramonei būtų suteikta galimybė kurti, statyti ir išbandyti bet kokio tipo ir dydžio saulės modulius.
„Danijoje negalime konkuruoti gamindami pigius saulės modulius. Tačiau galime prisidėti kuriant rytojaus technologijas, kai reikia į pastatus integruotų sprendimų. Mes turime keletą stiprių kompanijų ir didelę kompetenciją, dirbant kartu, tai gali padėti mums išsiveržti į priekį. Be to, šiuo metu turime geriausias sąlygas išbandyti sprendimus naujojoje moderniausioje laboratorijoje“, – pastebi P. Poulsenas.
Tikimasi, kad nauji spalvoti saulės moduliai šiame projekte bus paruošti 2020 m.
Projektą remia Energetikos technologijų plėtros ir demonstravimo programa (ESPP) – valstybės subsidijavimo schema, kuria remiamos naujos energetikos technologijos.
Iliustracija unsplash.com