Pagrindiniai žingsniai link mažiau švaistančios visuomenės
Statybos sektorius sunaudoja pusę visų pasaulinių medžiagų ir kasmet pagamina trečdalį visų pasaulinių atliekų. Tačiau tik penktadalyje architektūros projektų atsižvelgiama į žiedinį požiūrį (# Circularity Gap, #„CircularEconomy“). Šia tema aktyviai diskutavome su Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) programos „Nordplus“ studentais.
Mineralinės vatos asociacijos (MVGA) ir VTDK bendradarbiavimas įsilieja į projektą „Ekologiški pastatai be atliekų“ („Eco Buildings-zero waste“) NordPlus 2019, kurio tikslas – išanalizuoti ekologiško pastato konstrukcines medžiagas ir jų aplinkosaugines produktų deklaracijas (EDP), parengti konstrukcinius brėžinius su detaliais mazgais, ir naudojant ekologines gaminių deklaracijas (EDP) paskaičiuoti naudotų konstrukcinių medžiagų poveikį gamtai.
MVGA nario Paroc pranešime akcentuota, jog žiedinės ekonomikos strategijos naudojimas statybų sektoriuje tarnauja dviem pagrindiniams tikslams: sumažinti ribotų išteklių naudojimą mūsų planetoje ir sumažinti atliekų kiekį nepakenkiant bendram pastato tvarumui. Sprendimai yra daugialypiai, tačiau visi sutelkti į pagrindinę prielaidą, kad pastatai yra „medžiagų bankai“, o tai reiškia, kad pastatuose esančios medžiagos išlaiko savo vertę.
„NordPlus“, tai Šiaurės ir Baltijos šalių tarptautinio bendradarbiavimo programa. Bendradarbiaujant su kolegomis iš Estijos Respublikos, Suomijos Respublikos bei Norvegijos karalystės, visuose projekto įgyvendinimo etapuose studentams organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, profesinės išvykos į statybos objektus bei gamybos įmones Lietuvoje ir Estijoje-Suomijoje ar Norvegijoje.