Pagrindiniai statybų ekosistemos iššūkiai šiandien (I)

Statyba 2050 m.: rytojaus Europa šiandien

Statybų sektorius ant didžiųjų pokyčių slenksčio. Kas lemia šiuos pokyčius? Visų pirma, infrastruktūros plėtra yra politinis ir ekonominis prioritetas daugelyje pasaulio šalių. Užsakomi vis sudėtingesni projektai, kuriais siekiama paspartinti ekonomikos augimą, atnaujinti seną infrastruktūros sistemą ir taip rūpintis augančia ir kintančia žmonių populiacija. Prognozuojama, kad ateinančiais dešimtmečiais didelis ekonomikos augimas ir sparčiai auganti populiacija lems didelę urbanizaciją, todėl naujos infrastruktūros paklausa augs. Be to, atsiranda ir kiti iššūkiai: demografiniai pokyčiai; didėjantys verslo, paslaugų vartotojų ir visuomenės lūkesčiai; poreikis mažinti anglies dvideginio išmetimą ir atliekas – sukuria dinamišką ir išbandymų kupiną aplinką pramonei ir tiems, kurie užsako naujus projektus. Taigi statybų sektoriaus potencialas tik didės.

Europos statybininkų konfederacija (EBC) (Europos profesinė organizacija, atstovaujanti nacionalinėms asociacijoms. statybų MVĮ ir amatams) pristatė straipsnių ciklą, kuriame aptariami pagrindiniai statybų ekosistemos iššūkiai šiandien ir jų galimi laimėjimai.

Pateikiame pirmąją šių straipsnių dalį.

Jaunų talentų poreikis

Senoji statybininkų karta išeina, tačiau jaunajai kartai ši sritis nėra patraukli, todėl statybų sektorius susiduria su dideliu darbo jėgos trūkumu. Tuo pačiu metu statybininkams reikia nuolat pritaikyti savo gebėjimus ir kompetenciją prie tokių pokyčių, kaip, pavyzdžiui, skaitmeninimas, žiedinė ekonomika ir energijos vartojimo efektyvumas.
Tačiau kiekvienas iššūkis, tai naujos galimybės, todėl investuodamas į mokymąsi visą gyvenimą, geresnes darbo sąlygas ir socialinę apsaugą, į sveikesnę ir saugesnę darbo aplinką, bei labiau skatindamas karjeros galimybes, statybų sektorius gali pritraukti kvalifikuotus darbuotojus ir naujus talentus. O pašalinus esamas įgūdžių spragas ir numačius būsimų įgūdžių poreikį, Europos piliečiams bus suteikta daugiau, geresnių ir saugesnių darbo vietų.

Vienodos konkurencinės sąlygos tarptautiniu lygiu

Statybos sektoriuje dėl netinkamo ir neteisingo taisyklių aiškinimo atsirado ydingos praktikos, pavyzdžiui, nedeklaruojamas darbas, socialinis sukčiavimas / piktnaudžiavimas ir fiktyvus savarankiškas darbas. Šie reiškiniai sukuria nesąžiningą konkurenciją statybų įmonėse ir nesąžiningą elgesį su darbuotojais. Be to, Europos statybos rinka pritraukė trečiųjų šalių įmones ir darbuotojus. Nepaprastai svarbu, kad šie žaidėjai laikytųsi visų galiojančių ES taisyklių ir abipusiškai atvertų savo rinkas Europos įmonėms.
Be kitų priemonių, šiems iššūkiams spręsti reikės viešųjų pirkimų ir valstybių įstatymų korekcijų. Būtinos vienodos veiklos sąlygos ES ir tarptautiniu lygiu. Tai sudarytų sąžiningesnes ir konkurencingesnes sąlygas ES statybų ekosistemos įmonėms ir teisingesnes galimybes statybininkams.

 

Daugiau informacijos čia

Nuotrauka unsplash.com