Šios 5 šalys planuoja sumažinti CO2 išmetimą. Kaip jos tai padarys?

Visame pasaulyje šalys skelbia plataus užmojo planus sumažinti savo emisiją ir dekorbonizuoti ekonomikas. Tačiau kalbos kalbomis, o ką daryti (neleisti taršioms mašinoms važinėti?)
Kaip 5 šalys planuoja savo įsipareigojimus paversti realybe.

Airija
Airijos klimato kaitos plane numatyti veiksmai tokiose srityse kaip transportas, žemės ūkis ir energetika.

      Tik keletas Airijos vyriausybės siūlomų veiksmų

Planuojama modernizuoti namus, kad jie taptų efektyvesni energijos požiūriu.

Nuo 2019 m. liepos mėn. Airijos miestams daugiau nebus perkami dyzeliniai autobusai.

Jungtinė Karalystė
Birželį JK vyriausybė įsipareigojo iki 2050 m. beveik iki nulio sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tai reiškia, kad reikės vengti visų išmetamųjų teršalų arba juos kompensuoti, pvz., anglies dioksido surinkimu.
Vyriausybė planuoja iki 2022 m. pasodinti 11 mln. medžių. Taip pat įsipareigojo skirti didelį finansavimą anglies dioksido surinkimui ir kitoms technologijoms, skirtoms kovoti su klimato kaita.

Kosta Rika
Kosta Rika taip pat nori pasiekti, nulio emisijos tikslą iki 2050 m.
Svarbiausia šios šalies plano dalis yra transporto sektoriaus trasformavimas į varoma elektra. Tai apima naujos elektros linijos traukiniams sukūrimą, kasdien jungiančios ketvirtį milijono žmonių San Chosė rajone.
Be to, vyriausybė nori, kad iki 2050 m. visi autobusai ir taksi būtų varomi elektra – nors kritikai teigė, kad tai bus sunku pasiekti.
Vyriausybė taip pat sėkmingai kovoja su miškų naikinimo problema. Veiksminga politika, aplinkosauga ir etika pasiteisino – jau 2010 m. pradžioje miškų aprėptis padidėjo daugiau nei 50proc.

Čilė
Pietų Amerikos šalis neseniai paskelbė savo planą dėl išmetamųjų teršalų kiekio neutralumo iki šimtmečio vidurio.
Norint tai pasiekti, ji ketina laipsniškai atsisakyti anglių, iki 2024 m. (per 21 metus) uždarius visas anglį naudojančias jėgaines. Ne mažas iššūkis, matant kokį svarbų vaidmenį anglies kuras atlieka gaminant elektros energiją šalyje.
Vyriausybė nusprendė, kad iki 2050 m. visos pramonės šakos turės būti nulinio energijos balanso – CO2 galės būti išmetama tik tiek kiek jo galima absorbuoti.

Švedija
Dažnai tituluojama kaip lyderė atsinaujinančios elektros energijos gamyboje, ši Šiaurės šalis jau pusę savo elektros energijos generuoja iš atsinaujinančių šaltinių.

                             Iliustracijos šaltinis: Europos Komisija

Jei nesate tikri, ką galite padaryti, kad galėtumėte naudoti mažiau energijos, švedai turi sprendimą – energijos ir klimato konsultantus.

Daugiau nei 200 konsultantų visoje šalyje, siūlo nemokamas ir nešališkas konsultacijas nuo pastato apšiltinimo, langų keitimo iki šildymo sistemos ir apšvietimo.

Tai dalis Švedijos plano, kad šimtmečio viduryje būtų pasiekta nulio išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija.

Informacijos šaltinis:
https://www.weforum.org/agenda/2019/06/these-5-countries-all-have-ambitious-plans-to-cut-their-emissions-but-how-are-they-doing-it/
Iliustracija visualhunt.com