Šeštadalis pasaulio ekonomikos gyvens siekdami nulinės emisijos tikslų
Beveik šeštadalį (16 proc.) pasaulio BVP jau dabar apima nulio emisijos tikslai, kuriuos nustato šalys, regionai ir miestai, teigiama naujoje Energetikos ir klimato informacijos centro (Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU)) skelbiamoje analizėje.
Penkiolika valstybių paskelbė ketinimą iki 2050 m. pasiekti neto nulinį emisijos kiekį arba nulinį išmetamųjų teršalų kiekį. Deja, Lietuvos šiame sąraše nėra ne tik tarp valstybių įgyvendinančių, bet net ir tarp valstybių skatinančių diskusijas šia tema. Nors dauguma įsipareigojimų kol kas tik politikos dokumentuose, dvi šalys (Norvegija ir Švedija) tokį tikslą nustatė jau nacionaliniuose teisės aktuose. Dar dvi valstybės (Butanas ir Surinamas) jau absorbuoja daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nei išmeta į atmosferą.
Jungtinė Karalystė, birželio mėnesį Parlamentui priėmus teisės aktus, netrukus taps didžiausia ekonomika, turinti teisiškai privalomą nulinės emisijos tikslą.
Nulio emisijos tikslas jungia minėtas šalis ir ne mažiau kaip 11 valstijų bei regionų, tokių kaip Kalifornija, Katalonija ir Škotija, bei mažiausiai 23 miestus, įskaitant Barseloną, Los Andželą ir Niujorką.
„Užsibrėžta amžiaus vidurio riba, tikriausiai yra geriausias rodiklis, atspindintis, ar šalis rimtai ketina siekti to, ką pažadėjo Paryžiaus aukščiausiojo lygio susitikime, todėl pastebima, kad tokia didelė pasaulio ekonomikos dalis jau užsibrėžė realius nulinės teršalų emisijos tikslus“, – sako Richard Black ECIU direktorius.
„Žinoma, vien tik užsibrėžtas tikslas dar ne viskas, jei nesiimama veiksmų jam pasiekti. Tačiau mokslas neginčijamai rodo, kad klimato kaitos procesus galime sustabdyti tik iki nulio sumažinę išmetamų teršalų kiekį. Taigi, jei vyriausybė neplanuoja imtis veiksmų pasiekti nulio emisijos, ji tikrai negali teigti, kad planuoja prisidėti stabdant klimato kaitą. “
2015 m. gruodžio mėn. visos vyriausybės Paryžiaus susitarime įsipareigojo siekti, kad pasaulinis atšilimas neviršytų 1,5 laipsnio Celsijaus. 2018 m. spalį Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija, Jungtinių Tautų ekspertų organizacija, parodė, kad norint šį tikslą įgyvendinti, vyriausybės iki 2050 m. turi sumažinti į aplinką išmetamo anglies dioksido kiekį iki nulio.
„Tai, kad vyriausybės, regionai, miestai ir net verslas užsibrėžia keisti savo veiklą siekiant nulinės emisijos tikslų, rodo vis didėjantį piliečių ir vyriausybių susirūpinimą klimato kaita“, – sako R. Black.
„Tai taip pat įrodo, kad nulinės emisijos tikslas ir realybėje yra įperkamas ir įgyvendinamas.“
Praėjusiais metais „Energetikos perėjimo komisija“ (Energy Transitions Commission (ETC)), pasaulinė organizacija vienijanti tokias įmones kaip BP, Shell, Tata ir Vattenfall, padarė išvadą, kad net tie sektoriai, kuriuose, manoma, kad dekarbonizavimas būtų itin sudėtingas, pavyzdžiui, aviacija, laivyba, plieno ir cemento gamyba, iki amžiaus vidurio gali pasiekti nulinės emisijos tikslą, kainuosiantį mažiau nei 0,5 proc. pasaulio BVP.