Vėdinamų fasadų tiekėjams – nauji reikalavimai
Aplinkos ministerija (AM) ketina priimti papildomą reikalavimą vėdinamų fasadų sistemoms. Numatoma, jog visos vėdinamų fasadų sistemos privalės turėti techninį įvertinimą, t.y. nepakaks, kad sistemos komponentai jau yra įvertinti pagal jiems nustatytus reikalavimus. MVGA nusprendė padėti gamintojams bei tiekėjams įvykdyti šią prievolę.
Praėjusių metų pradžioje, susitikimo su socialiniais partneriais metu, AM pristatė ketinimus sugriežtinti vėdinamų fasadų sistemų tiekimo Lietuvos rinkai tvarką. Lietuvoje vos vienas sistemos tiekėjas yra atlikęs visus numatytus bandymus ir gali pateikti vėdinamo fasado sistemos techninį liudijimą.
AM atstovai teigė, kad tokiu būdu siekiama suvaldyti pastatų fasadų apšiltinimo ir apdailos sistemų projektavimo, įrengimo rizikas.
Vėdinamo fasado sistema gali būti sudaryta iš įvairių komponentų, tačiau visais atvejais termoizoliacinis sluoksnis turi didelę įtaką sistemos vertinimui. Todėl MVGA, pasitelkusi KTU mokslininkus, inicijavo tiriamąjį darbą – „Termoizoliacinių medžiagų iš mineralinės vatos storiai vėdinamose fasadų sistemose su metaliniais tvirtinimo elementais renovuojamiems gyvenamiesiems ir viešosios paskirties pastatams“. Tyrimo rezultatai – rimta pagalba visiems sistemų tiekėjams, kurie siekia techninio savo sistemos įvertinimo.
Pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento paskelbtus patikrinimų duomenis, didžiausia šiuo metu matoma problema, kad statybų aikštelėse suprojektuotų vėdinamų fasadų sistemų komponentai keičiami kitais statybos produktais, tai ir sukelia neatitiktis nustatytiems reikalavimams.
Griežtėjančius reikalavimais Aplinkos ministerijos atstovai siekia, kad visa vėdinamo fasado sistema būtų tiekėjo įvertinta ir atitinkamai paženklinta, o sistemos renkamos iš atsitiktinių, neįvertintų tarpusavyje statybos produktų būtų draudžiamos.
Kiekvienas teisės akto pasikeitimas sudaro tam tikrus apribojimus verslui. Nenuostabu, kad verslo atstovai nuogąstauja ar tokie išaugę kaštai būtų tikslingi verslui ir sukurs siekiamą pridėtinę vertę galutiniam vartotojui. Pagal VĮ SPSC pateiktą informaciją, NTĮ parengimo trukmė yra apie 0,5 metų, o kur dar papildomi bandymų kaštai (3-5 tūkst. eurų).
Siekdama optimizuoti sistemų atitikties vertinimo procedūrą, MVGA suteikė SPSC teisę leisti vėdinamų sistemų tiekėjams pasinaudoti atliktais skaičiavimais. Tai konkreti pagalba vėdinamų fasadų sistemų tiekėjų veiklos palengvinimui.
Norėdami gauti visą tyrimą kreipkitės info@mvga.lt