Šilumos salos efektas miestuose. Restauracija. Renovacija.
Ką daryti su senais pastatais? Ko reikia, kad renovuoti statiniai sugrįžtų į visuomenės gyvenimą su visu turimu potencialu? Ar galime, išsaugodami seno pastato autentiką, pakeisti tai, kas būtina, ilgalaikėmis, novatoriškomis sistemomis? Tokius klausimus konferencijos dalyviams uždavė žurnalas Structum ir Lietuvos architektų sąjunga. Kas antrą mėnesį organizuojamos profesionalams skirtos Structum konferencijos šį kartą pakvietė diskutuoti tema „Antras gyvenimas – naujas gyvenimas. Restauracija. Renovacija“.
Konferencijoje pranešimą tema „Technonicol sprendimai renovuotiems pastatams“ skaitęs MVGA valdybos pirmininkas Justas Razmus (Technonicol – Lietuva vadovas) pastebėjo, labai svarbu jog visi konferencijos pranešėjai ir dalyviai dalinosi mintimis ne apie atskiras galimybes, o sisteminius sprendinius. Pasak jo, kadangi statybinės sistemos kuriamos laboratorijose, mokslo centruose, tai sąlygoja renovacijos kokybę ir ilgaamžiškumą.
Jau ne pirmus metus namų atnaujinimo programos laikomos vienu didžiausių šalies prioritetinių projektų. Tačiau į restauracijos ir renovacijos procesus reikia žvelgti plačiau, galvoti ne tik apie tokius dalykus, kaip namo apšiltinimas, bet ir atsižvelgti į socialinius bei kultūrinius aspektus.
„Renovacija turi atspindėti kelis aspektus. Pirmiausiai tai saugumas, antras renovacijai keliamas reikalavimas – ilgaamžiškumas bei kokybė. Dalis auditorijos pasakytų ir dar vieną svarbią savybę – kainą. Tai svarbus aspektas, bet jokiu būdu negali būti svarbiausias. Renovacija pirmiausiai yra socialinis procesas”, – pastebi J. Razmus.
J. Razmus konferencijoje daugiausiai dėmesio skyrė stogams. Pasak jo, renovuojamo pastato stogui negali būti taikomi kitokie reikalavimai nei naujo pastato stogui. Sprendžiame jau ne tik šilumos išsaugojimo problemą. Buvo ištirtas karščio salos mieste efektas. Mieste visi paviršiai įkaista labiau nei miške ar kaime. Todėl mieste vėsinimui išleidžiama daugiausiai pinigų. Įkaitę paviršiai spinduliuoja karštį, todėl pastatų viduje jaučiame diskomfortą. Šiandien mokslininkai, statybinių medžiagų gamintojai ir patys statytojai, jau turi sprendimus, kaip padaryti taip, kad specialių technologijų pagalba pastatas nesugertų į save karščio ir taip sumažintų vėsinimo sąnaudas bei užtikrintų stogo ilgaamžiškumą.