Ar darnus vystymasis ir būsto įperkamumas yra du vienas kitam prieštaraujantys dalykai?

Susipažinkite su įkvepiančiais projektais pagal NEB (Naująjį Europinį Bauhauzą) – Socialinio būsto projektas „Quarter up two“

 

Socialinio būsto projektas „Quarter up two“ Theresienfelde, Austrijoje, kuriame 28 butų daugiabutyje pritaikytos paprastos technologijos, įrodo, kad įperkamas būstas su klimatui neutraliais, ilgaamžiais sprendimais gali būti suderinami.

Pelno nesiekianti būsto bendrovė „Arthur Krupp“  parengė naują socialinio būsto koncepciją, kuri yra įdomi tiek energijos vartojimo efektyvumo, tiek universalumo požiūriu. Koncepcijos esmė – statybų projekte pritaikyta gyvenimo ciklo samprata.

Pastatytus penkių kambarių butus be didelių pastangų galima paversti 2 dviejų kambarių butais, taip prisitaikant prie kintančių gyvenimo poreikių. Dalis buto gali būti naudojama kaip atskiras gyvenamasis vienetas toje pačioje šeimoje arba išnuomojamas tretiesiems asmenims. Pavyzdžiui, butu gali naudotis jauna pora, kol šeima įgauna savarankiškumo ir palieka namus.


Projekto kūrėjai įgyvendino visus sisteminius sprendimus būstams, remdamiesi gyvavimo ciklo skaičiavimais.

Pagrindinės projekte pritaikytos energijos efektyvumo priemonės:

  • šildymo ir vėsinimo komponentų tinkamas aktyvavimas;
  • monolitinis pastato apvalkalas, pasyvaus namo kokybė;
  • oras-vanduo šilumos siurblys;
  • saulės energija dengia maždaug 1/4 metinio elektros energijos suvartojimo;
  • perteklinė vėjo energija panaudojama bendradarbiaujant su WEB Windenergie AG.

Šie sprendimai užtikrina, kad energijos kaina +-60 € per mėnesį, tai reiškia, kad energijos sąnaudos yra 50–70 proc. mažesnės, nei turėtų mokėti vidutinis tokio pat dydžio namų ūkis.

Projekto tyrimų partneris W. Amannas iš IIBW paaiškino, kad Forarlbergo energetikos institutas iš viso išnagrinėjo apie 20 000 statybos, statybinių medžiagų ir šiluminės izoliacijos variantų, pastatų aptarnavimo paslaugų ir energijos gamybos būdų ne tik atsižvelgiant į šiandienines statybos sąnaudas, bet ir pastato gyvavimo ciklą.

Vystytojo generalinis direktorius C. Anderle įsitikinęs, kad šildymo sistemų apkrovos ateityje tik didės, nes vis stipriau jaučiamas poreikis patalpas vėsinti vasarą.

 

Buvo atsižvelgta ir į klimatui nekenksmingą mobilumą: automobilių stovėjimo aikštelėse yra paruoštas vamzdynas elektromobilių įkrovimo stotelėms, o viešasis transportas pasiekiamas per 10 minučių pėsčiomis.

 

Apie projektą 

https://europa.eu/new-european-bauhaus/get-inspired/selection-your-contributions/life-cycle-perspective-more-sustainable-and-affordable- housing-2021-05-26_en 

Quarter up two © Arthur Krupp GmbH