Tyrimas. Pastatų atnaujinimas – postūmis ES ekonomikai

Buildings Performance Institute Europe (BPIE) atliko tyrimą, kuriuo siekiama įvertinti įgyvendinamų energinių pastatų atnaujinimų koreliaciją su naujų darbo vietų kūrimu bei poveikiu makroekonomikai. Tyrimo metu vertinami buvo tiek nacionalinio, tiek Europos bei pasaulinio lygmens duomenys. Išsamiai įvertinusi  35 tyrimų ataskaitas, BPIE teikia pagrindines išvadas.

 

Poveikis ekonomikai ir darbo vietų kūrimui:

  • Investavus 1 milijoną eurų į pastatų energinį atnaujinimą, ES sukuriama vidutiniškai 18 darbo vietų. Tai yra ilgalaikių darbo vietų kūrimas vietos rinkose, kurios skatins ekonominę veiklą visoje ES.
  • Sukurtų darbo vietų skaičius, investavus 1 mln. eur, ES šalyse skiriasi, atsižvelgiant į šalies nacionalines ypatybes bei įdarbinimo išlaidas. Pavyzdžiui, Kroatijoje – 29 darbo vietos, Estijoje – 17, Suomijoje – 16, Italijoje – 15, Ispanijoje – 18.
  • Nacionaliniu lygiu atlikus tyrimą nustatyta, kad sukurti darbo vietą statybų sektoriuje Ispanijoje vidutiniškai kainuoja 14 000 eurų, o toje pačioje šalyje bedarbio išlaikymas kainuoja 20 000 eurų. Be to, 1 euras valstybės lėšų išleistas energiniam atnaujinimui, Ispanijos vyriausybei per metus sugrįžta 0,62 euro, per mokesčius.

 

Statybų sektoriaus makroekonominis poveikis:

  • Energiškai efektyvus biurų pastatų atnaujinimas padidina darbuotojų produktyvumą maždaug 12 proc., kas finansine išraiška sudarytų per metus apie 500 mlrd. eurų.
  • Gerai suprojektuotas ir atliktas ligoninių energinis atnaujinimas, vidutinį pacientų buvimo laiką sumažina maždaug 11proc., o tai sveikatos priežiūros sektoriui per metus gali padėti sutaupyti apie 45 mlrd. eurų.
  • Taip pat pastebėta, jog Prancūzijoje per metus apie 930 mln. eur. medicininių išlaidų siejamos su prastos kokybės būstu. Jei į šią sumą įskaičiuosime dar ir netiesiogines tokios prastos sveikatos pasekmes (pravaikštos, mažesnis produktyvumas ir kt.), tuomet prastos kokybės būstas Prancūzijos ekonomikai gali kainuoti net 20 milijardų eurų per metus.

Taigi tyrimas parodė, jog investicijos į mūsų pastatų energinį atnaujinimą yra labai naudingas pasirinkimas. Tai sąlygoja asmeninę, socialinę ir ekonominę naudas.

 

Tyrimą užsakė iniciatyva „Renovate Europe“. Visą tyrimą galite rasti čia:

https://www.renovate-europe.eu/2020/06/10/building-renovation-a-kick-starter-for-the-eu-economy/?fbclid=IwAR36kj8tEK77ctQME1tCb98RC4_63Z6F2qii_-LOMy2fdr9twHAxLw6K67I

Nuotrauka PIRO4D iš Pixabay